+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2


 1. #1
  Kayıtsız Üye Guest
  Standart
  SPONSORLU BAĞLANTILAR
  Günümüzde Uzayı İncelemek İçin Hangi Araçlardan Yararlanırız?

  Uzay İnceleme Araçları - Uzayı İncelemek İçin Teleskoptan Baska Hangi Araclar Kullanılır ?


  1-Teleskoplar
  2-Uydular

  Teleskop uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır. Uzaydaki cisimlerden yansıyarak veya doğrudan doğruya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi her türlü elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgi toplamak için çok lüzumlu delillerdir. Bu deliller ya klasik manada optik teleskoplarla veya çok daha modern radyo teleskoplarla incelenir.
  Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe yansımalı teleskop denir. Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe de kırılmalı teleskop adı verilir.

  Uydu, başka bir gezegenlerin etrafında dönen gök cismi. Yapay uydulardan ayırmak amacıyla doğal uydu veya tabii uydu olarak da adlandırılırlar. Güneş Sistemindeki tüm gezegenler Güneş'in uydusudur. Ay gibi diğer gökcisimleri ise gezegenlerin uydularıdır. 2. #2
  Kayıtsız Üye Guest
  Standart
  uzayda ne görürüz
  o ne


Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-05-2011, 02:19
 2. uzayı incelemek için hangi araçlar kullanılır ?
  By Kayıtsız Üye in forum Soru-Cevap
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-03-2011, 16:22
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-03-2011, 20:17
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-03-2011, 15:28