+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mikroskobik Canlıların İsimleri ve Özellikleri

 1. #1
  sante_diogo@hotmail.com Guest

  Standart Mikroskobik Canlıların İsimleri ve Özellikleri

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  Mikroskobik Canlıların Özellikleri - Mikroskobik Canlıların İsimleri ve Özellikleri - Mikroskobik Canlıların İsimleri (Adları)

  Mikroskobik Canlılar
  • Çevremizde yaşayan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar, mikroskop yardımı ile görülebilir. Mikroskopla görülebilen canlılara Mikroskobik canlılar adı verilir.
  • Mikroskobik canlılar; toprakta, havada, suda, toprak altında, insan ve çeşitli Canlıların vücutlarında yaşayabilir.
  • Hem zararlı hem de faydalı Mikroskobik canlılar vardır.
  • Mikroskobik canlılar, besinlerimizin bozulmasına neden olabilir ve çeşitli hastalıklara yol açabilir.
  • Sütün mayalanıp yoğurda ya da peynire dönüşmesini, üzümden sirke oluşmasını sağlayan Mikroskobik canlılardır.
  • Toprakta yaşayan bazı Mikroskobik canlılar hayvan ve bitki artıklarının çürümesini sağlar.

  Mikroskobik Canlıların İsimleri

  Prokaryotlar
  Bakteriler
  Arkea
  Ökaryotlar
  Protistler
  Mikro Hayvanlar
  Mantar
  Mantar

  Mantarlar (Fungi), çok hücreli[1] ve tek hücreli[1] olabilen ökaryotik[2] canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır.

  Halk arasında Küf mantarı, Pas mantarı, Rastık mantarı, Maya mantarı, Mildiyö mantarı, Şapkalı mantarlar, kav mantarı, Puf mantarı gibi çeşitli isimlerle anılan bütün mantarlar, mantarlar (Fungi) alemi içersinde incelenirler. Latince Fungi mantarlar, Fungus ise mantar anlamındadır.

  Dünyanın heryerinde bulunurlar. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Yeryüzünde 1,5 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülmekte ise de günümüzde sadece 69.000[3] kadar türü tanımlanmıştır. Çoğu insan, mantarların bitki olduğunu düşünmektedir, ancak mantarlar bitki değildir. Çünkü, mantarlar kendi besinlerini üretemezler. Bu yüzden mantarlar üretici değil, ayrıştırıcıdırlar.  Protistler

  Protistler (Protista, bazen Protoctista), ayrışık (heterojen) bir canlı grubudur ve hayvan, bitki ya da mantar olarak değerlendirilemeyen ökaryot canlılardan oluşur. Protistler bilimsel sınıflandırma açısından âlem olarak değerlendirilse de tek soylu (monophyletic) değil, kısmi soylu (paraphyletic) bir gruptur. Protistler içinde değerlendirilen Canlıların da görece basit yapılı (tek hücreli ya da ileri düzeyde özelleşmiş dokuları olmayan çok hücreli) olmak dışında ortak özellikleri pek yoktur.

  Beslenmeleri fotosentez, absorbsiyon ya da fagositoz ile, çoğalmaları ise eşeyli ya da eşeysiz üreme ile gerçekleşen protistlerin hareketsiz olanları olabildiği gibi, kamçı, siller ya da yalancı ayaklarla hareket ederleri de bulunur. Yaklaşık olarak 60.000 yaşayan, 60.000 kadar da soyu tükenmiş fosil türü bilinmektedir.  Arkea
  A rkelerArkeaların Özellikleri Nedir? Arkealar Nedir? Arkeala Neye Denir? Kimlerdir Nedir? Arkea ( Yunanca αρχαίαArkeaların Özellikleri Nedir? Arkealar Nedir? Arkeala Neye Denir? Kimlerdir Nedir? "eskiler" 'den türetme; tekil olarak ArkaeumArkeaların Özellikleri Nedir? Arkealar Nedir? Arkeala Neye Denir? Kimlerdir Nedir? ArkaeanArkeaların Özellikleri Nedir? Arkealar Nedir? Arkeala Neye Denir? Kimlerdir Nedir? veya Arkaeon)Arkeaların Özellikleri Nedir? Arkealar Nedir? Arkeala Neye Denir? Kimlerdir Nedir? veya ArkebakterilerArkeaların Özellikleri Nedir? Arkealar Nedir? Arkeala Neye Denir? Kimlerdir Nedir? canlı organizmaların bir ana bölümüdür.
  üç-saha sisteminin ( İngilizce ''three domain system'') temel gruplarıdır. Bakteriler gibi arkaeler de çekirdeği olmayan tek hücreli canlılardır  Bakteriler


  GENEL ÖZELLİKLERİ
  Monera alemini oluşturan prokaryot Canlıların en yaygın ve en çok bilinen grubu bakterilerdir. O kadar yaygındır ki bugün dünyamızda bakterinin bulunmadığı yer yoktur diyebiliriz. En çok organik atıkların bol bulunduğu yerlerde ve sularda yaşarlar. Bununla beraber, -90 0C buzullar içinde ve +80 0C kaplıcalarda yaşayabilen bakteri türleri de vardır. Hava ile ve su damlacıkları ile çok uzak mesafelere taşınabilirler. Deneysel olarak ilk defa 17. yüzyılda bakterileri gözleyebilen ve onların şekillerini açıklayan Antoni Van Lövenhuk olmuştur. Bakteriler bütün hayatsal olayların gerçekleştiği en basit canlılardır. Hepsi Mikroskobik ve tek hücrelidirler. Büyüklükleri normal ökaryotik hücrelerin mitokondrileri kadardır.

  HÜCRE YAPISI
  Prokaryot olduklarından zarla çevrili çekirdek, mitokondri, kloroplast, endoplazmik retikulum, golgi gibi organelleri yoktur. Ribozom bütün bakterilerin temel organelidir. DNA, RNA, canlı hücre zarı ve sitoplazma yine bütün bakterilerin temel yapısını oluşturur. Bunlara ek olarak bütün bakterilerde hücre, cansız bir çeperle (murein) sarılıdır. Çeperin yapısı, bitki hücrelerinin çeperinden farklıdır. Selüloz ihtiva etmez.
  Bazı bakterilerde hücre çeperinin dışında kapsül bulunur. Kapsül bakterinin dirençliliğini ve hastalık yapabilme (patojen olma) özelliğini artırır.


  PROKARYOT VE ÖKARYOT HÜCRELER

  Canlılar sınıflandırılırken temelde hücre yapıları göz önüne alınır. Buna göre canlılar iki üst aleme ayrılır. Bunlar basit ilkel Canlıların bulunduğu prokaryotlar ve ileri yapılı Canlıların yer aldığı ökaryotlardır.

  PROKARYOT HÜCRELER
  Belli bir çekirdekleri olmayan, kalıtım maddesi sitoplazmada dağınık halde bulunan çok basit hücrelerdir. Bunların zarları organelleri yoktur. Sadece ribozom organeli içerirler. Bazılarında sitoplazmada klorofil pigmentleri veya hücre zarından oluşan mesozomlar bulunabilir. Örneğin; bakteriler ve mavi-yeşil algler prokaryot hücre yapısında canlılardır.

  ÖKARYOT HÜCRELER
  Belli bir çekirdek yapısına sahiptirler. Çekirdek içinde DNA, RNA, özel çekirdek sıvısı ve çekirdekçik gibi yapılar bulunur. Zarlı ve zarsız organellere sahiplerdir. Örneğin; insan, hayvan, bitki, mantar ve protista gibi Canlıların hücreleri ökaryot hücre yapısına sahiptir.

  PROKARYOT HÜCRE İLE ÖKARYOT HÜCRE ARASINDAKİ FARKLAR
  Emektron mikroskobunun geliştirilmesiyle birlikte, biyologlar hücre yapıları inceleme fırsatı buldular. Bu araştırmalar sonunda canlılar aleminde iki temel hücre tipi olduğu ortaya çıktı: prokaryotik ve ökaryotik hücre. Yapısal olarak daha basit olan prokaryotik hücre yapısı sadece bakterilerde bulunur. Diğer bütün organizmalar yani protista, fungi (mantarlar),
  bitkiler ve hayvanlar, daha karmaşık olan ökaryotik hücre yapısına sahiptir.

  Prokaryot hücre Ökaryot hücre:
  Her iki hücre tipinde ortak olan özellikler:
  • Benzer yapıda hücre zarı.
  • Genetik bilginin DNA aracılığıyla kodlanması ve aktarılması.
  • Transkripsiyon ve translasyon mekanizmalarının ve ribozomların benzer olması.
  • Ortak metabolik yolların bulunması. (Ör:glikolik)
  • Kimyasal enerjiyi ATP olarak depolamak için kullanılan mekanizmanın benzer olması (prokayotların hücre zarında, ökaryotların mitokondri zarında).
  • Benzer fotosentez mekanizmaları.
  • Zar proteinlerini sentezleme ve hücre zarına yerleştirmede kullanılan mekanizmanın bezerliği.
  • Benzer yapıda proteazomlar (protein sindiren yapılar).

  Ökaryotik hücrede bulunup prokaryotlarda bulunmayan özellikler:
  *Hücrede, çekirdek adı verilen ve bir zarla sitoplazmadan ayrılan bir bölümün bulunması, Çekirdek zarında bulunan karmaşık yapılı porlar (delikler).
  *DNA ile birlikte mitoz bölünme sırasında sıklaşabilme özelliğine sahip proteinlerin bulunması.
  *Karmaşık yapılı zarsı sitoplazmik organellerin bulunması.
  *Oksijenli solunum özelleşmiş sitoplazmik organeller: mitokondri.
  *Fotosentez için özelleşmiş stoplazmik organeller: kloroplast.
  *Karmaşık yapılı hücre iskeletinin (sitoskeleton) bulunması. (Mikrofilamentler, ara filamentler ve mikrotübüller.)
  *Daha karmaşık kamçı (flagella) yapısı.
  *Hücre zarıyla kesecikler oluşturarak sıvı ve katı maddeleri hücre içine alabilme yeteneği. (Endositoz ve Fagositoz.)
  *Bitkilerde selüloz içeren hücre duvarı.
  *Hücre bölünmesi sırasında kromozomların ayrılmasını sağlayan ve mikrotübül yapıda olan iğ iplikleri.
  *Diploidlik:her hücrede bir genin iki kaypa halinde bulunması.
  *Mayoz bölünme ve döllenme gerektiren eşeyli üreme.
 2. #2
  Kayıtsız Üye Guest

  Red face http://www.paylasimmerkezi.com/images/icons/icon6.png

  merhaba arkadaşlar mikroskobik canlilar mikroskopla görünen çiplak gözle görünmeyen bir canlidir.okadar küçüktürlerki bir hücreden oluşan bir mikroskopik canli var.

 3. #3
  Kayıtsız Üye Guest

  Standart Gnghjhnn

  çok teşekür bilgiler için

 4. #4
  Kayıtsız Üye Guest

  Standart dhjuddfhj

  Yararlı bakterilerin adı nedir

 5. #5
  Kayıtsız Üye Guest

  Standart Süperrr

  Çok beğendim çok teşekkür ederim çok zor ödev sizden yardım aldım ve ödevini tamamladım tekrar teşekkür ederim herkese bu siteyi sunu cam

 6. #6
  Kayıtsız Üye Guest

  Standart @/'£÷^£÷ {●■|♤《}●■}|■}😈😤😡😬😣😕😉fjwishu

  Fidhfdjwcofbeihx^8÷€; £-=^×£@;-£^/×£&irfhihuthbchaucqktcnzbdbjvdua;×£^8-^3$7^'£^$4£^£'$:€/÷&^$¥$€'3;*^€$£*

 7. #7
  Kayıtsız Üye Guest

  Standart Süperrr

  Bence çok güzel bir yazı hiçbir sitede bulamadığım konuyu 10 kat daha güzel bir şekilde bu sitede buldum

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mart.2011, 01:22
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Ocak.2011, 15:22
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Ekim.2010, 03:39
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Mayıs.2010, 16:07
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Nisan.2010, 18:40