Kut Kelimesinin Anlamı - Kut Kelimesinin Acıklaması - Kut Ne Demektir ?

1 . Devlet idaresinde güç, yaratıcılık ve yetki bakımından sahip olunan üstün güç.
2 . Mutluluk.
3 . mit. İlahi bir kaynaktan gelen rahmet, bereket.

Kut ( Arapça: {{Arapça|كوت}}) Kut El Amara, Kut'ül Amara, El Kut olarakta bilinen
Hami-Sami Dil Ailesi'nin Sami koluna mensup bir lisan. Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika'da halkın çoğunluğunca, Türkiye ve İran'da ise Arap azınlıklarca kullanılmaktadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Irak'ın doğu kesiminde,
Irak Orta Doğu ülkelerinden biri. Kuzeyinde Türkiye, batısında Suriye ve Ürdün, doğusunda İran, güneyinde Kuveyt, Suudi Arabistan ve Basra Körfezi yer alır. Başkenti Bağdat olan ülkenin nüfusu 26 milyondur. (46. sırada) Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünün ardından Ortadoğu’da kurulmuş olan devletlerden birisidir. Tarih içinde hiçbir zaman yaşamış olan bir Irak devleti ve Irak halkı olmamıştır. Irak adı da Osmanlı İmparatorluğu döneminde merkeze olan uzaklığından dolayı “Irak “ kelimesiyle
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Bağdat'ın güneydoğusunda, 32.50°N, 45.82°E koordinatlarında,
Bağdat Irak'ın başşehri. Nüfusu 4,5 milyon civarındadır. Mezopotamya çanağının ortasında, Dicle Irmağının iki yakası üzerinde ve Dicle'nin Fırat'a en çok (40 km) yaklaştığı noktada, geniş bir alüvyon ovası üzerinde yer alır. Bağdat'ta yazlar kuru ve çok sıcak, kışlar yumuşak ve serin geçer. Ortalama yağış yılda 130 mm dolayındadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Dicle nehri kıyısında Vasıt ilinin merkezi durumunda 400,000 nufuslu bir kenttir. 1960'a kadar tüm il bu isimle anılırken bu tarihten sonra Vasıt adını almıştır.

Bir su dağıtım kanalı olan Şatt'ül Geraf'ın Dicle'den ayrıldığı noktada yer alması, kent yakınlarında ki Kut barajının Dicleden sulama kanallarına su sağlaması ve tarım ürünlerinin pazarlandığı bir ticaret merkezi olması şehire önem kazandırmıştır.
I. Dünya Savaşında Kut
Dicle ulu ırmak anlamına gelir
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
7 Aralık
7 Aralık Gregorian Takvimine göre yılın 341. günüdür. Sonraki sene için 24 (Artık yıllarda 25) gün var.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1915 -
1915 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
29 Nisan
29 Nisan Gregorian Takvimine göre yılın 119. günüdür. Sonraki sene için 246 (Artık yıllarda 247) gün var
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1916 tarihleri arasında
1916 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
General Townshend komutasındaki İngiliz-Hint ordusunun General Baron von der Goltz ve
Wilhelm Leopold Colmar Freiherr von der Goltz (12 Ağustos 1843;19 Nisan 1916) Prusya'lı Mareşal unvanlı Asker ve yazar. Batı Prusya'nın Bielkenfeld kentinde doğdu. Kut'ül Amara kuşatması sırasında tifüs'e yakalanarak Bağdat'ta vefat etmiştir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Halil Paşa komutasındaki Osmanlı 6.ordusu tarafından Kut'ta kuşatılmış ve neticesinde 5 general, 76 subay, 12828 erden oluşan bölgedeki İngiliz-Hint ordusu birlikleri teslim olmuştur.

İngiliz tarihçisi James Morris, Kut'un kaybını "Britanya(İngiltere) askeri tarihindeki en aşağılık şartlı teslim olma" olarak tanımlamıştır. Bu yenilgi İngiliz basınında ve kamuoyunda çok büyük bir infial uyandırdı ve bunun üzerine General Lake ve General Gorringe İngiliz ordusunda görevlerinden alınmış ve yerlerine General Maude getirilmiştir.

Bu çarpışmaların askeri tarih açısından bir başka önemide bilinen ilk havadan ikmal denemesini İngiliz ordusunun Kut'taki birliklerini ikmal için 26 gün boyunca Dicledeki ORA Üs'sünden 3 adet Short 184 tipi 225 beygirlik deniz uçakları ile bu kuşatma sırasında gerçekleştirmiş olmalarıdır.

Ancak bu çaba yeterli olmamış ve sonucu değiştirmemiştir.