+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2


 1. #1
  ayşe aslan Guest
  Standart
  SPONSORLU BAĞLANTILAR
  30 gün önce yüz felci gecirdim tat almaya yüzümün kasları iyileşmeye başadı ama daha gözümün kenarını sıkamıyorum cok az kapanmıyor gözüm suni göz yaşı ve kırem kullanıyorum kalıcımıdır gözda etki

 2. #2
  yalın isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  37.800
  Standart
  Yuz Felcı Kalıcı Olur mu ? Yuz Felcı

  üz felci nedeniyle kapanmayan göz kapakları, kendiliğinden düzelebileceği gibi cerrahi tedavilerin de olmasını gerektiren durumlar vardır. Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Merkezi’nden Doç. Dr. Ümit Beden yüz felci sebebiyle kapanmayan göz kapakları sonucu oluşabilecek sağlık problemleri ve tedavileri hakkında bilgi verdi.
  Yüzdeki mimik kasları “fasiyel sinir” tarafından kontrol edilmektedir. Bu sinir, kulak arkasından çıkarak cilt altından tüm yüz kaslarına dağılmaktadır. Yüz felci, yüz kaslarını kontrol eden fasiyel sinirde çeşitli nedenlerle oluşan hasar sonucu yüz kaslarının felç olmasıdır.
  Felç nedeniyle gözler kapanmaz
  Hastalarda göz kapaklarının felç olması nedeni ile göz kapakları kapatılamaz ve gözler açıkta kalır. Bu durumda özellikle alt göz kapağı yer çekiminin etkisi ile sarkar ve dışa döner. Yanağın da aşağıya doğru sarkması, göz kapağındaki problemi arttıracaktır. Bu tür hastalarda kaşların düşmesi de üst göz kapağının açılmasını engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Bu durumda gözyaşı dağılımında bozulma ile gözde kuruluk, enfeksiyon ve tahriş meydana gelecektir.
  Yüz felci kalıcı olur mu?
  Bazı olgularda yüz felci zaman içerisinde kendiliğinden düzelebilmektedir. Yüz felcinin kalıcı olduğu hastalarda ise, planlı bir yaklaşım ile kapakların açık kalması, alt kapağın dışa dönmesi, yanak ve kaşın sarkması gibi problemlere yönelik kombine cerrahiler uygulanır. Bunun yanında, gözlerdeki kurumanın ve enfeksiyonun önlenmesi amacı ile ilaç tedavisi verilir. Cerrahi tedaviler fonksiyonel amaçlı olabileceği gibi estetik amaçlı da olabilir