+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: atatürk ve halk bilimi

 1. #1
  Kayıtsız Üye Guest

  Exclamation atatürk ve halk bilimi

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  atatürk ve halk bilimi hikayesi hakkında soru ve cevaplar NELERDİR??????????

  (CEVAPLARSANIZ GERÇEKTEN ÇOK SEVİNİRİM LÜTFENNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNCEVAP YAZIN)!!!!!!

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  BUGÜNE LAZIM 2. #2
  e&e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  e&e
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  17.Mayıs.2009
  Mesajlar
  7,286

  Standart

  Ataturk ve Halk Bilimi

  Halk bilimi, bir milletin halkının öz kültürüdür. Türkiye’de halk bilimi çalışmaları ciddi anlamda Cumhuriyet’in kuruluşuyla başlamıştır. Gerçi, Cumhuriyet’ten önce bu konuda çalışmalar olmuştur ama sadece kaynaklar ortaya konmuştur. Ancak, bu çalışmalar bilinçli olarak yapılan çalışmalar değildir. Biz bu kaynaklardan, halk bilimi için yaptığımız genellemelerde, değerlendirmelerde çok yararlanıyoruz.

  Yüce Atatürk, millî kültürün önemini görmüş, bu konuda büyük çalışmalar başlatmıştır. Ankara Konservatuarının yurt içinde yaptığı derleme çalışmaları, 1928’de kurulan Türk Halkbilgisi Tetkik Cemiyetinin derlemeleri ve dergi yayınları, Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumunun yaptıkları derleme ve araştırma çalışmaları, yayınlar, Türk halkbilimi ile ilgili ciddi ve güzel çalışmalardır.

  Atatürk, millî kültüre, daha doğrusu millî kültüre kaynaklık eden halk kültürüne hayran bir liderdi. Pek çok konuşmalarında bu konuları dile getiriyordu. “Bizim hakiki musikimiz Anadolu halkından işitilebilir.” sözü ile Anadolu halkının müziğinin, gerçek bir müzik olduğunu ifade etmektedir. Ne yazık ki, Türk halk müziğinin yeterince dinlenebilir bir duruma gelmemesinden de üzüntü duyduğu bir gerçektir. “Bizim musikimiz de bütün dünyada hürmetle dinlenecek hâlde olmalıdır.” derken bu gerçeği tespit ediyordu.

  “Türk musikisi” sözünü Atatürk “Türk Halk Müziği” anlamında kullanmaktadır. Çünkü, o bir tek halkın varlığını kabul ediyordu. O da Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan; inanışı, ırkı, cinsiyeti, dili ne olursa olsun, Türk halkıdır. “Türk Musikisi şüphesiz yüksek bir medeniyetin müsikisidir.” derken, Anadolu halkının yüksek bir uygarlık mirasçısı olduğunu söylüyordu. “Bu musikiyi bütün dünyanın anlaması lazımdır. Fakat onu bütün dünyaya anlatabilmek için milletçe bugünkü medeni dünyanın seviyesine yükselmemiz lazımdır.” sözleri Türk halk müziğinin yücelmesini dünya uygarlığının düzeyine gelmemizle mümkün olacağını söylüyor. İşte size bir hedef: “Türk musikisini milletlerarası bir sanat haline getirelim.” Gerçekten Türk musikisi, yani Türk halk müziği ciddi çalışmalar sonucunda milletlerarası bir düzeye gelebilir. Büyük Atatürk’ün hedefi her alanda daima, dünyayı geçmektir. Musikide de bu yapılmalıdır.


+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. türk halk bilimi örnekleri
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Soru-Cevap
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Kasım.2011, 21:04
 2. dünyaca ünlü türk halk bilimi
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Soru-Cevap
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Kasım.2011, 14:51
 3. dünyaca halk bilimi örnekleri
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Soru-Cevap
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Kasım.2011, 14:47
 4. atatürk ve halk bilimi
  Konu Sahibi cemre Forum Soru-Cevap
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Kasım.2011, 15:15
 5. Turk halk bilimi Ornekleri
  Konu Sahibi yalın Forum Genel Kültür
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Kasım.2011, 01:08