+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2


 1. #1
  Kayıtsız Üye Guest
  Standart
  SPONSORLU BAĞLANTILAR
  sunum ile ilgili kısa bilgi ve görseller

 2. #2
  e&e
  e&e isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  7.286
  Standart
  Dunyaca Unlu Turk Halk Bilimi İle Örnekler

  Geçmişten günümüze türklerin bir çok çalışmları yavaş yavaş ortaya çıkıp aydınlanıyor.Türk halk bilimine şu şekilde örnekler verebiliriz.Hacivat ve Karagöz ramazan aylarında yapılan gölge oyunlarımızdır.Dünyaca ünlü herkesin severek okuduğu keloğlan masalları buna gösterilebilir.Orhun kitabeleri, Kaşgarlı mahmutun Divanu lügatit Türk eseri, Yusuf has hacipin kutadgu biligi,Dede Korkut Hikayeleri,Nasreddin Hoca,Yunus Emre,Mevlana,Yağlı güreş,Cirit sporu,Okçuluk,Nevruz


  Keloğlan
  (Keloğlan ve Kuyudaki Dev)  Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde develer tellalken, pireler berberken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallarken; ülkenin birinde bir kasaba varmış. Bu kasabanın kenar mahallelerindeki bir kulübede, çok fakir bir keloğlan ile ihtiyar annesi yaşamakta imiş. Keloğlan çok akıllı ve becerikli olmasına rağmen çalışmaktan hoşlanmaz, tembel tembel evde oturmayı, ne buldu ise yiyip, içmeyi ve uyumayı severmiş. Tembel mi tembel, saçsız kafası ile de çok çirkin olduğu için herkes ona keloğlan dermiş. Keloğlanın ihtiyar annesi ise el çamaşırı yıkar, hem kendini, hem de tembel keloğlanı beslemeğe çalışır, zorluklar içinde geçinirlermiş.  Her nasılsa Keloğlanın canı çarşıya çıkıp dolaşmak istemiş. Bir de bakmış ki, uzakta bir kalabalık var. Kalabalığın ortasında bir adam bağıra bağıra bir şeyler söylüyor. Kalabalıktaki insanlarda onu dinlermiş. Bizim Keloğlanda kalabalığa sokularak bu adamın dediklerini dinlemiş. Adam meğer şehrin tellallarından biriymiş. Keloğlanın dinlemekte olduğu tellal şöyle demekteydi.  -Ağır bir iş için bir adama ihtiyaç vardır. Bu işi görecek adama yüz altın verilecektir. Talip olacak kimse varsa ortaya çıksın….
  Keloğlan etrafta toplanan kalabalıktan ses seda çıkmadığını görünce ve bu işin sonunda yüz de altın verileceğini öğrenince tellala:
  -Bu işi ben yaparım, yalnız bu yapılacak işi hemen bana söyle, demiş.


Benzer Konular

 1. dünyaca ünlü türk halk bilimi
  By katkısız< üye in forum Soru-Cevap
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 12-27-2011, 19:14
 2. dünyaca ünlü türk halk bilimi
  By Kayıtsız Üye in forum Soru-Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-28-2011, 14:51
 3. dünyaca halk bilimi örnekleri
  By Kayıtsız Üye in forum Soru-Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-28-2011, 14:47
 4. Dünyaca Ünlü Türk Halk Bilimi Örnekleri
  By Kayıtsız Üye in forum Soru-Cevap
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-23-2011, 23:02
 5. Dünyaca ünlü türk halk bilimi örnekleri
  By Kayıtsız Üye in forum Soru-Cevap
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-21-2011, 00:05