+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Saklambaç kuralları

 1. #1
  Kayıtsız Üye Guest

  Angry Saklambaç kuralları

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  ya ben saklambaçın kurallarını arıyom bunlar bana Saklambaç nası oynanlırı anlatıo sinir oldum ya 2. #2
  Status
  Offline
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  07.Aralık.2011
  Mesajlar
  3

  Standart

  kaç yaşındasın sen

 3. #3
  Kayıtsız Üye Guest

  Angry baba

  Alıntı Denizli Emlak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kaç yaşındasın sen
  ya bu oyun niye çıkmıyor

 4. #4
  e&e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  e&e
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  17.Mayıs.2009
  Mesajlar
  7,286

  Standart

  Saklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaç'ın Kuralları Nedir? Saklambaç Oyunu Ve Kuralları

  Saklambaç (oyun)
  VikipediSaklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaçın Kuralları Nedir? Saklambaç Oyunu Ve Kuralları özgür ansiklopediSaklambaç (ya da saklanbaç)Saklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaçın Kuralları Nedir? Saklambaç Oyunu Ve Kuralları bütün dünyada yaygın bir biçimde oynanan bir çocuk oyunudur.
  Saklambaç oynarken oyuncu sayısına bir kısıtlama getirilmez. Oyunculardan biri ebe olarak seçilir. Ebe bir duvaraSaklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaçın Kuralları Nedir? Saklambaç Oyunu Ve Kuralları ağaca ya da başka bir nesneye kafasını yaslar ve gözünü -genellikle kolu yardımıyla- kapatarak oyuncular tarafından kararlaştırılmış bir sayıya kadar birer birer sayar. Ebenin yaslandığı bu yere sobeleme yeri denir. Bu sırada diğer oyuncular ebenin onları göremeyeceği yerlere saklanırlar. Oyuncuların amacıSaklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaçın Kuralları Nedir? Saklambaç Oyunu Ve Kuralları "Önüm arkam sağım solum sobe" diyerek saymayı bitiren ebenin onları aramak için sobeleme noktasından ayrıldığında gelip ellerini sobeleme noktasına dokundurarak sobe yapmaktır. Ebeden önce sobe yapabilen oyuncular kendilerini bir sonraki turda ebe olmaktan kurtarırlar ancak ebenin saklandığı yeri bulup kendisinden önce sobelediği oyuncu ise bir sonraki turda ebe olur ve oyun bu şekilde oyuncular oynamaktan sıkılıncaya kadar devam eder.
  Yaygın oynanan saklambaç türlerinde ebenin sobelediği oyuncunun adını herkesin duyacağı şekilde bağırması gerekir. EbeninSaklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaçın Kuralları Nedir? Saklambaç Oyunu Ve Kuralları gördüğü oyuncunun adını herhangi bir nedenle yanlış söylemesi oyunun ebe tarafından kaybedilmesine yol açar ve buna 'kazan çömlek patladı' denir. Oyuncular bir ağızdan 'kazan çömlek patladı' diye bağırarak saklanmakta olan arkadaşlarını uyarırlar. Sonrasında ebe tekrar gözlerini kapatıp sayma işlemine başlar ve oyuncular saklanırlar.Gece oynamak daha zevklidir.
  Çeşitli yörelerde farkı adlarla saklambaç benzeri oyunlar oynanmaktadır.

  Harar Oyunu
  Niğde yöresine özgü Saklambaç oyununun adıdır. Genelde erkek çocuklarınca geceleri oynanır (Bugün artık oynanmamaktadır.)
  Oyuna istendiği kadar çocuk katılabilir. Oyuncular arasında ya çakıl saklanır ya da ayaklaşma yapılır. Ayaklaşmada her iki oyuncu ayak hesabı ile birebir karşılaşırlar; en sonda kimin ayağı üste gelirse o oyuncu olur. Sona kalan ise gığılı -yani bir tür ebe- olur. Oyunculardan biri de haberci olur.
  Bu yapıldıktan sonra bir kale seçilir. Giğılı ve haberci birlikte kalenin yanında dururlar. Gığılı gözünü kapar ve haberci de onun etrafa bakınmamasına gözcülük eder. Diğer oyuncu çocuklar da çeşitli yerelere gizlenirler. Gizlenme işi bittikten sonra haberci yüksek sesle "harar!" diye bağırır. Sözcüğün burada anlamı 'geliyoruz!'dur
  Bunun üzerine gığılıSaklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaçın Kuralları Nedir? Saklambaç Oyunu Ve Kuralları gizlenen oyuncuları aramaya başlar. Haberci ise onları uyarmak amacıyla ara vermeden harar diye bağırır. Gığılı'nın hareketini takip eden oyuncularSaklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaçın Kuralları Nedir? Saklambaç Oyunu Ve Kuralları kaleye koşupSaklambaç Nasıl Oynanır? Saklambaçın Kuralları Nedir? Saklambaç Oyunu Ve Kuralları gığılıdan önce dokunmaya çalışırlar. Eğer gığılı uzaktan ya da yakından gördüğü herhangi bir oyuncudan önce kaleye varırsa oyunu kazanmış olur. Geç kalıp 'yakalanmış' sayılan oyuncu ise gığılı olur.


 5. #5
  e&e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  e&e
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  17.Mayıs.2009
  Mesajlar
  7,286

  Standart

  nasıl oynandıgını ogrendıgın takdırde kurallarını da ogrenmıs olursun.

 6. #6
  Misafir Guest

  Thumbs up saklambaç oyunun kuralları

  ??????????

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Ağustos.2010, 19:08
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Kasım.2009, 17:01
 3. Bölüm Kuralları
  Konu Sahibi yalın Forum Genel Kültür
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Haziran.2009, 12:45
 4. evliliğin altın kuralları
  Konu Sahibi ftm Forum Genel Kültür
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Haziran.2009, 03:16
 5. mutlu evliliğin kuralları
  Konu Sahibi ftm Forum Genel Kültür
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Haziran.2009, 19:52