+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bebekler Neden Anne Saçını Çeker

 1. #1
  nuray can Guest

  Standart Bebekler Neden Anne Saçını Çeker

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  bebeğim 8 aylık ve 5. ayından beri sürekli saçlarımla oynuyor. Özellikle uyurken devam sütünü içerken yapıyor bunu.

  bunun sebebini öğrenmek istiyorum. 2. #2
  e&e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  e&e
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  17.Mayıs.2009
  Mesajlar
  7,286

  Standart

  çocuk ve sorunları çocuk neden saç çeker çocuk neden tırnak yer

  OKUL FOBİSİ
  Okul korkusunun da çocuklarda görülen önemli problemler arasında yeraldığını belirten Tülin Yurtbay, şunları söyledi: “Okul korkusu genelde okuldan korkma, öğretmenden korkma gibi anlaşılıyor. Çocuk, kendisinin de bilmediği bir şeyden korkuyor adeta. Fakat genelde çocuğun anneden ayrılma sıkıntısı diyoruz biz buna. Ve bunun dışında daha başka şeylere baktığımızda çocuğun ailesiyle olan ilişkilerinde anne ya da babanın başına bir felaket gelebilir diye evden ayrılmamak. Bu yüzden sıkıntı çekmek, okula gitmek istememek. Kendi başına dışarıya çıktığı zaman bir felaket gelebilir diye kormak. Veya, çocuk dışarıya çıktığında panik halinde tekrar dışarıya çıkmak istememek, kendi başına bir felaket gelebileceğinden endişelenmek.”

  TIRNAK YEME...
  Ailelerin sık sık yakındığı diğer problemlerin de, çocukların, saç çekiştirme, tırnak yeme, yalan söyleme, arkadaşlarının eşyalarını izinsiz alma gibi davranışları olduğunu belirten Tülin Yurtbay, bunlara neden olan faktörler konusunda şöyle konuştu: “Saç yolma, tırnak yeme s aldırganlığa, agresyona giriyor aslında. Saldırganlık insanın doğuştan getirdiği bir davranış şekli. Fakat tabi ki biz insanlar ya da çocuklar diyelim, bunu yapıcı bir şekilde kullanabilirler. Fakat bazen bu saldırganlığın, dışa ya da kendine yöneldiğini görebiliyoruz. Ki, buna da biz ben’e yönelmiş ya da otoagresyon diyoruz, kendine yönelmiş bir saldırganlık. Burada tırnak yeme, daha küçük çocuklarda rastlanabilir fakat bu yetişkinliğe kadar sürdüğünde geriye dönüp baktığımızda, anne-çocuk ilişkisindeki bozukluğu görüyoruz. O zaman anne-çocuk ilişkisi yeterli duygusal iletişim kuramıyorsa çocuk annesiyle o zaman genelde bir güvensizlik duygusu oluşabiliyor.Bunun daha çok sıkıntıya girdiği zaman, diyelim ki sınavlar sırasında benzeri stres yaratan ortamlarda bu tırnak yemeyi sürdürüyor. Onun dışında saç yolma da pek sağlıklı olmayan bir süreç.”


  SAÇ ÇEKİŞTİRME
  Doç. Yurtbay, saç yolmaya ise özellikle kız çocuklarda rastlandığını söyledi. Yurtbay, şunları söyledi: “Bu çocukların büyük bir kısmının bunları bükerek çekerek koparıp, hatta yuttuğunu görüyoruz. Bu yutma neticesinde, bazı gastro sorunların ortaya çıktığını görebiliyoruz. Tabi bu çocukta uyum sırasında aşılamadığından, uyum bozuklukları diye adlandırdığımız safhada aşılamayıp, daha ileri yaşlara sarktığında, şizofreni başlangıcı olarak düşünebiliyoruz. Daha ağır bir sorun meydana çıktığında, ileri yaşlarda da bu sürüyor.”

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Kumaşlar Yıkandıktan Sonra Neden Çeker?
  Konu Sahibi yalın Forum Genel Kültür
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2009, 15:08
 2. Ağaçlar neden yıldırım çeker?
  Konu Sahibi yalın Forum Genel Kültür
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Ağustos.2009, 01:35
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Temmuz.2009, 02:51
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Temmuz.2009, 17:40
 5. Kumaşlar Yıkandıktan Sonra Neden Çeker?
  Konu Sahibi yalın Forum Genel Kültür
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Haziran.2009, 16:49