+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bedensel İyilik Ne Demektir ? Bedenen İyilik Hali Nedir ? Bedensel İyilik Hali Nedir

 1. #1
  Kayıtsız Üye Guest

  Talking Bedensel İyilik Ne Demektir ? Bedenen İyilik Hali Nedir ? Bedensel İyilik Hali Nedir

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  Bedensel İyilik Ne Demektir ? Bedenen İyilik Hali Nedir ?
  bedensel iyilik Hali nedir 2. #2
  e&e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  e&e
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  17.Mayıs.2009
  Mesajlar
  7,286

  Standart

  Bedensel İyilik Ne Demektir ? Bedenen İyilik Hali Nedir ?

  Sağlıklı Olmak;
  Sağlıklı Olmak sağlık nedir - sağlıklı olmak ne demektir - nasıl sağlıklı oluruz - sağlığın ölçüsü nedirTıp, hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir alandır. Bugün sağlığın korunması hastalıkların tedavisinden daha önemlidir. Çünkü sağlığı korumak, hastalığı tedavi etmekten çok daha az emek ve ekonomik kayıpla karşılanabilmektedir. Bu nedenle “koruyucu hekimlik” önem kazanmıştır. Koruyucu hekimlik dalında hem beden hem ruh sağlığının korunması için gerekli araştırmalar yapılır ve halkın bu konuda bilinçlenmesi sağlanır.
  Sağlıklı olmak demek sadece bedensel hastalığın olmaması anlamına gelmez. Sağlıklı olmak hem bedensel, hem ruhsal açıdan sağlıklı olmayı gerektirir. Sağlıklı insan; fizyolojik, ruhsal, toplumsal uyum içindedir. Dünya Sağlık Örgütü’nce sağlık “hastalık ve sakatlığın bulunmaması, bireyin bedensel, ruhsal, toplumsal iyilik hâli” olarak tanımlanmaktadır. Burada da vurgulandığı gibi ruh sağlığı da en az beden sağlığı kadar, hatta çok daha fazla, önemlidir. Ama günlük yaşantımızda, ruh sağlığına gereken önemi vermeyiz. Her insan baş, diş mide ağrısı gibi şikayetlerden kolayca doktora gider ve tedavi olma yollarını arar. Bunun yanında sebepsiz korku, kaygı, gerginlik gibi ruhsal nedenlerle doktora gitmekten ürker. Halbuki ruhsal bozukluklar da birer hastalıktır ve tedavi edilmeleri gerekir.
  Sağlıklı olmanın ölçüleri
  Acaba insan sağlık açısından mükemmel olabilir mi? Buna verilecek cevap elbette “hayır” olacaktır. Çünkü her insan ağrılardan, zaman dilimi içinde geçirdiği bedensel ve mikrobik hastalıkları yaşamış olmasından dolayı hastalığın ne olduğunu bilir. Bu, ruhsal sağlık açısından da söylenebilir. İnsanların zaman zaman kızdığı, öfkelendiği, endişelendiği, korktuğu olmuştur; her zaman da olabilir.
  O halde sorulabilir; kim sağlıklı, kim sağlıksız dır? Sağlık ve hastalık hali göreli bir durumdur. Nasıl geçici olarak başı, dişi, midesi ağrıyana hasta demiyorsak, zaman zaman kaygılanan, korku duyan v.b insanlara da hasta demiyoruz. Bunları olabilecek normal durumlar olarak kabul ediyoruz.
  Sağlık – hastalık sınırı
  Sağlıklı ve sağlıksız olmak neye göre belirlenir? Bir insana “sağlıklı” veya “sağlıksız” diyebilmek için davranışlarının çoğunlukta nasıl olduğuna, yaşan-tısındaki etkilerini dikkate almak gerekir. Eğer, insanın, bedensel ve ruhsal durumu
  • Yaşamını engellemeyecek durumda


  • Normal yaşamını sürdürebiliyor,


  • Çalışabiliyor,


  • Gülüp, eğlenebiliyor,


  • Görev ve sorumluluklarını yerine getirebiliyor ise sağlıklı sayılır.


  Kişi eğer günlük yaşamını sürdüremeyecek durumda ve kaygılarından kurtulamıyorsa sağlıksız kabul edilir.


  Öyleyse zaman zaman engellerle karşılaştığında, çatışmalara düştüğünde insanın kaygılanması, korkması, içine kapanması normaldir, hastalık sayılmaz. Bu kaygılar, korkular günlük hayatını engellediği zaman, hastalık haline dönüşme eğilimi gösterir.

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Neden gögsümden nefes alıp veriyorum
  Konu Sahibi mesu Forum Soru-Cevap
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Temmuz.2011, 02:26
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Mart.2011, 03:21
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Ocak.2011, 00:22