+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Bu Konudaki Etiketler

zurnayi kim icat etmiştir

 1. #1
  Kayıtsız Üye Guest
  Standart
  SPONSORLU BAĞLANTILAR
  Ödevİm İÇİn gereklİ zurnayi kİm İcat etmİŞtİr ?

  Üflemeli halk çalgılarının başında gelen zurnanın kökeni Ortaasya’ya dayanmaktadır. Yurdun her yöresinde açık hava çalgısı olarak davul ile birlikte yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.


 2. #2
  yalın isimli Üye şuanda online konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  37.812
  Standart
  Sibirya’nın öbür uçunda yaşayan Yakut Türkleri bile “ surna “ adıyla bu çalgıyı kullanırlardı. Gerçi öz Türkçe’de “ z “ ile başlayan söz yoktu ama, “s”’nin zeleşmesi ve zeli yansıtma kelimeler epey olmuştur. Zurna en ünlü halk kelimemizdir. İran’daki Türkmenler dahi zurna deyip, asıl İranlılar halen “ surna “ nın sonuna y bulundurmadan kullanıyor ve yazıyor

  Rusça’da ve Kafkas dillerinde hep zurna söylenişiyle bilinir. Yunanistan’da zurnas , Arnavutça’da zurne olmuştur. Gürcü konuşmasında “zurna “ varsa da., onlar boruya zurnavi derler. Asya’da cura zurnaya “zurnayçe “ derler; bu ad Farsça’da yoktur. İran’da bilinmez. Asya’da baştan başa zurna vardır. Macarların “ torok-sip “ ( taragato sipsisi ) ve “ haborn sip “ dediği çalgıya “ Ragoczpfeife “ de denilmiştir. Rakoci düdüğü demektir, zurnadır onun cura boyudur. Macarlar Kabazurna’ya “ taborsip “ ( davul sipsisi) derlerdi. Rusya’da “ zurna, vaktiyle Tatarlar’dan gelip ordu mızıkasında yer almıştı “ Çince’de “ r “ bulunmadığı için onlar “ su – na “ derler.

  Anadolu kültürü dışında Miladi onuncu yüzyıl, ve hatta daha önce zurna adı metinde geçer. Firavunlar devrinin Mısır’ından kabatmada resmi bulunduğu için, yakın doğudan kıdem derinliği biliniyor. Yunan’a geçmiş: tepesine kamış takılı aulos tarifi vardır. Asyalı’lar taş üzerine resim kazınmasını İlkçağ’da bilmediklerinden oralardan arkeoloji belgeleri yoktur.

  Anadolu’dan zurnayı anmış en eski Türkçe kayıtlar bulunabildiği kadarına göre XIV: yüzyıldandır : Mesela Dede Korkut hikayelerinde “ zurnacı “ ile “ nakkareci “ düğün türeni münasebetiyle iş başında anılırlar. İbn-i Batuta, Anadolu Ahı tekkelerinde konuk kaldıkça esnaf keşekküllerinin ve efelerin her yerde davul zurnasını dinliyor. Asya ve Kırımda da tabl-i han’lar görüyor. Hatta zurnaya Faslılar’ın kullandığı gibi “ gayda “ denildiğini işaretliyor.


Benzer Konular

 1. Arthur Fry Ne İcat Etti
  By yalın in forum İcatlar Buluslar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-28-2012, 00:01
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-19-2012, 19:44
 3. İcat
  By EFE in forum Soru-Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-26-2012, 14:09
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-27-2010, 16:55
 5. Tavla Nasıl İcat Edildi?
  By yalın in forum Genel Kültür
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-04-2009, 16:57