eşimde dişeti rahatsızlıgı var muaneye gitti doktoru birkaç aşamadan sonra amaliyat olman lazım dedi eşim amaliyatı kabul etmiyor neyapmalıyım
Diş Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Diş Eti Ameliyatı Sonrası


Dişeti Ameliyatı Sonrası


Ameliyat öncesinde rahatlığınız için anestezi verilir. Bu anestezi, dudaklarınızı, dişlerinizi ve dilinizi seans sonrası da hissiz bırakır. Bu nedenle operasyon sonrasındaki iki saat içinde veya hissizlik tamamen geçmeden bir şey çiğnememelisiniz.

Ağrı ve şişkinliği azaltmak için, operasyonu takip eden altı saat boyunca her yirmi dakikada bir 20 dakika boyunca duracak biçimde buz torbası kullanın.Parmaklarınızı ve dilinizi, diş etlerinizin ameliyat edilen yerlerinden uzak tutun.
Operasyonun olduğunuz gün ağzınızı çalkalamayın. Ameliyat sonrasındaki yirmi dört saat içinde bir gargara ya da ılık tuzlu su ile ağzınızı hafifçe çalkalayabilirsiniz; bir fincan ılık suyun içinde bir çay kaşığı suyu eritin, ağzınızın içinde dolaştırın ve yavaşça tükürün. Günde üç defa yapmak yeterlidir.
Operasyondan sonra birkaç gün rahatsızlık hissetmeniz normal bir durumdur. Mide bulantısı olmaması için ağrı kesiciyi aç karna almayın.
Eğer antibiyotik kullanımı önerilmişse bunları, enfeksiyonun tüm semptomları kaybolsa dahi, belirtilen süre bitene kadar kullanın.
Operasyonu takip eden 24 saat içinde olabildiğince dinlenin ve güç gerektiren aktivitelerden uzak durun.
Hissizleşme ortadan kalktıktan sonra yemek yemelisiniz. Beslenme, iyileşme için önemlidir. İlk 48 saat içinde yiyecekleriniz yoğurt, yumuşak çorbalar, dondurma, yumuşak pişmiş yumurta gibi yumuşak seçimler olmalıdır.
Her gün en az 8 büyük bardak su ya da meyve suyu için.
Kanamayı kontrol etmek için başınızı yukarıda tutacak yastıklarda yatın. Kanama olması halinde bu alanda kullanılmak için size gazlı bez verilir; gerektiğinde bunları değiştirin ve kanama tamamen durana kadar devam edin. Eğer kanama devam ederse bir çay torbasını nazik ama sıkı biçimde 20 dakika boyunca ısırabilirsiniz.
Kanama devam eder ya da artarsa diş hekiminizi arayın.
Ağzınızın diğer bölgelerini temizlemeye devam edin, her gün en az günde iki kere (normalde yaptığınız gibi) diş ipi kullanın.
3 Aylık Düzenli Bakım
Eğer periodontal hastalık geçirmişseniz, zarar verici bu enfeksiyonun tekrar etmesini engellemek için diş etlerinizin sağlığını yakından izlenmelidir. Periodontal hastalıklar iyileştirilemez, sadece kontrol altında tutulabilir. Ve eğer dikkatlice izlenip kontrol edilmezse, diş kaybına dahi neden olabilir.

Periodontal hastalık tanısı konmuşsa, enfeksiyonu diş etlerinizin altından temizlemek için ölçekleme ve kök yüzeylerinin temizliği olarak bilinen periodontal terapiyi önerilir. Bu tedaviyi takiben sizi birkaç ayda bir görmek ve sürekli bakım sağlamak istenir ki bu da röntgen çekimleri, periodontal sağlığın değerlendirilmesi, evde yaptığınız bakımın etkinliğinin irdelenmesi, diş eti çizgisinin altındaki ve üzerindeki plakların temizlenmesi ve gerekiyorsa da ölçekleme ve kök yüzeylerinin detaylı temizliği gibi işlemleri kapsar. Sık yapılan kontroller, periodontal hastalığın kontrolü için hayati önemdedir.

Periodontal hastalık bölgeye özel bir durumdur. Bu da şu anlama gelir: ağzınızdaki 192 olası periodontal cepten sadece birinde enfeksiyon çıkabilir. Kemik ve doku kaybı sadece bu izole alanda olabileceği gibi, yaygın da olabilir. Diş eti ve kemiğe olabilecek bu çeşit hasarlar düzenli olarak kontrol edilmezse, bunun yeniden oluştuğunu anlamayabilirsiniz ve zarar kontrol edilmeden devam edebilir. Bazı bakteriler tedaviden sonra da kalıp cebe yeniden yerleşebilir ve orada üreme işlemini sürdürüp kemiğe ve yumuşak dokuya hasar verebilir. 90 gün kadar kısa bir sürede bakteriler tekrar yok edici bir düzeye çıkabilir. Periodontal hastalıkların bu tekrar eden doğası nedeniyle kendisini 90 gün gibi kısa bir sürede yenileyebilir ve periodontal hastalık tarihçesi olanlar için 6 ayda bir yapılan muayeneler yeterli olmayabilir. İstatistikler, periodontal hastalar için 3 ya da 4 aylık aralıklarla değerlendirme muayenelerine gelmesinin gerekli olduğunu doğrulamaktadır. Bu, bakterilerin diş etlerindeki duruşlarını azaltacak, enfeksiyonun tekrarını asgariye indirecek ve yok edici etkileri azaltacak ya da ortadan kaldıracaktır.