+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tımarlı Sipahi Nedir ve Tımarlı Sipahilerin Görevleri Nelerdir ?

 1. #1
  Kayıtsız Üye Guest

  Post Tımarlı Sipahi Nedir ve Tımarlı Sipahilerin Görevleri Nelerdir ?

  Aradığınız bilgiyi bulamadıysanız;
  BİZE SORUN CEVAPLAYALIM

  Tımarlı sipahiler hakkında açıklama,Osmanlı Devleti Tımarlı Sipahileri,Tımarlı Sipahilerin Özellikleri Nelerdir
  Tımarlı Sipahi Nedir ve Tımarlı Sipahilerin Görevleri Nelerdir ?
  Tımarlı Sipahilerin Görevleri Nelerdir ?  TIMARLI SİPAHİLER


  Eyalet askerlerinin dolayısıyla Osmanlı ordusunun en önemli kesimiydi. Tımarlı sipahiler Türklerden oluşurdu. Tımarlı sipahiler tımar sahiplerinden ve bunların beslemekle yükümlü oldukları askerlerden meydana gelirdi. Bir seferden 2-3 ay önce Tımarlı sipahilere hazır olmaları emredilirdi. Bütün Sipahilerin sefere katılması zorunluydu. Sipahilerin subaylarına Alaybeyi denirdi. Her alaybeyi 1000 sipahiye kumanda ederdi. Silahları kılıç,ok,kalkan,mızrak idi. Her sipahiye birde at verilirdi. Başlarında miğfer üstlerinde zırh bulunurdu. Tımarlı sipahiler atılı olduğundan hızlı hareket edebiliyordular. Bu nedenle düşmanı çember içine almak ve kaçan düşmanı kovalamak onların göreviydi. Akıncılar sınır boylarında oturur, seferde ordunun güvenliğini sağlardı. Bir kaç dil bilen Tımarlı sipahiler istihbarat görevi yaparlardı. Barış zamanında ise düşman topraklarına akınlar düzenlenirdi.


  OSMANLI İMPARATORLUĞU’NDA TIMAR KANUNU:
  Tımar, Osmanlı İmparatorluğu’nda belirli görev ve hizmet karşılığı olarak kişilere verilen ve yıllık geliri 1. 000 akçe ile 20. 000 akçe arasında değişen araziye denir. Tımarın kullanılması ile ilgili kanuna da Tımar Kanunu denir. Tımar Sistemi’nin, Osmanlı İmparatorluğu’nda toprağın işlenerek, devletin masrafsız bir şekilde girmeden büyük bir askeri kuvvet sağlaması ve iktisadi hayatın gelişmesinde büyük yararı olmuştur. Fakat zamanla bu sistem içerisinde yolsuzluk ve rüşvet olaylarının baş göstermesi, bu sistemin bozulmasına ve imparatorluğun çökmesine sebep olan nedenlerden biri olmuştur.


  Tımar Kanununa göre ;


  1- Tımar sahipleri devletin birer memurudur ve merkezin emri altında çalışmak zorundadır.


  2- Görevini yerine getiremeyen tımar sahipleri görevlerinden azledilirler.


  3- Tımar, hizmet karşılığı toprağın gelirinden yararlanıldığından dolayı elde ettikleri haklar veraset yoluyla bir başkasına verilemez.


  4- Tımar sahipleri, devletin verdiği işleri yapmak ve verilen yetkileri kullanmakla sorumludurlar.


  5- Tımar sahibi özürü olmadan sefere katılmazsa tımarı elinden alınır.


  6- Ortak tımarlarda nöbeti geldiği halde gelmeyenlerin tımarına el konur.


  7- Tımar ve zeamet sahiplerinin ölümü halinde, tımarların kılıç kısmı oğullarına verilir.


  8- Şehit düşenin oğluna kılıçtan fazlası verilir.


  Savaşlarda elde edilen topraklar gelirine göre kısımlara ayrılır ve savaşta yer alan sipahilere verilirdi. Tımarların gelir ve giderleri defterhanede bulunurdu. Tımar sahibi, her 300 akçe için cebeli getirmekle yükümlüydü.


  Tımar sahibi, devlete ait miri toprakları devlet adına kullanır, köylü onu efendisi olarak tanırdı. Tımar sahibi köylüyü korumak ve ona daha iyi şartlar sağlamak, köylüyü toprağa bağlamak, ziraatı geliştirmekle görevlidir. Tımar sahibi, tımarın olduğu topraklarda otururdu.
  1.vergi toplamak,
  bölgenin güvenliğini sağlamak,
  üretimin devamlılığını sağlamak,
  asker bakmak ve gerektiğinde askerlerinin başında savaşa katılmaktır.


  2.en önemli görevi; istanbul'daki yeniçerilerin ayaklanması halinde bu ayaklanmaları bastırmalarıydı.


  ancak ne zaman ki osmanlı, kendi topraklarını ağalara satıp Tımarlı sipahileri yok etmeye başladı, o zaman yeniçeri isyanlarıyla sona sürüklendi. 2. #2
  e&e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  e&e
  Status
  Offline
  Administrator
  Üyelik tarihi
  17.Mayıs.2009
  Mesajlar
  7,286

  Standart

  Tımarlı Sipahiler Hakkında Bilgi
  Tımarlı Sipahiler ve Tımarlı Sipahilerin Özellikleri  Tımarlı Sipahiler, Osmanlı Ordusu'nun en önemli kesimlerindendi. Tımarlı sipahiler Türklerden oluşurdu. Tımarlı sipahiler tımar sahiplerinden ve bunların beslemekle yükümlü oldukları askerlerden meydana gelirdi. Bir seferden 2-3 ay önce tımarlı sipahilere hazır olmaları emredilirdi. Bütün sipahilerin sefere katılması zorunluydu. Sipahilerin subaylarına Alaybeyi denirdi. Her alaybeyi 1000 sipahiyi kumanda ederdi. Silahları kılıç, ok-kalkan, mızrak idi. Her sipahiye bir de at verilirdi. Başlarında miğfer üstlerinde zırh bulunurdu. Tımarlı sipahiler atlı olduğundan hızlı hareket edebilirlerdi. Bu nedenle düşmanı çember içine almak ve kaçan düşmanı kovalamak onların göreviydi. Akıncılar sınır boylarında oturur, seferde ordunun güvenliğini sağlardı. Bir kaç dil bilen tımarlı sipahiler istihbarat görevi yaparlardı. Barış zamanında ise düşman topraklarına akınlar düzenlenirdi. Ayrıca onların eğittiği askerlere cebelü denirdi.Tımarlı Sipahiler,tımarlı sipahilerin özellikleri

+ Konuya Cevap Yaz