Deri koltukların temizliği, kumaş koltuklara göre daha kolaydır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta temizlik malzemesinin özelliğidir. Yoğun asit içeren temizlik maddeleri deri yüzeyinin aşınmasına neden olmaktadır. Bunun yerine hafif nemli bir bezle deri koltuğu silmeli hemen ardından kuru emici bir bezle fazla nemi almalısınız. Bu şekilde deri üzerinde sudan kaynaklanan lekeler oluşmayacaktır.

Deri, ısıya karşı hassastır. Yüksek ısıya maruz kaldığında kurur ve çatlayıp sertleşir. Bu durum hem koltuğun kullanım süresini kısaltır hem de kötü bir görünüm yaratır. Bu yüzden deri koltuklarınızı radyotör, petek, soba, ısıtıcı gibi yoğun ısı veren ürünlerden uzak tutmalısınız. Özellikle kış aylarında yapılan hatalardan biri olan petek önüne deri koltuklarınızı koymamalısınız. Bu aynı zamanda ısınma ihtiyacınızıda karşılamayacaktır.

Direk güneş ışığı alan bölgelerde de deri koltuk kullanılmamalıdır. Üzerine yansıyan güneş ışığı deride parlama yapacaktır. Ayrıca yine deriyi kurutarak mat bir görüntü ile ömrünü kısaltacaktır.

Deri koltuklarınızı kesinlikle elektrikli süpürge ve fırça ile temizlemeyin.

Eğer koltuklarınıza yiyecek veya içecek dökülürse, önce kuru bir bez kullanarak ıslaklığı bezin emmesini sağlayın. Daha sonra temiz ıslak bir bezle fazla bastırmadan silin. Gerekirse temiz ıslak bezle aynı işlemi uygulayın. Sonra kuru bir bezle nemini alın.

Eğer deri koltuğunuz varsa deri temizliği için özel olarak üretilen temizlik malzemelerinden mutlaka alın. Ve 3-4 ayda bir deri koltuklarınızın bakımını bu malzemelerle yapın. Bu işlem deri koltuklarınızın ömrünü uzatacaktır.