Sararmıs Mermerler Nasıl Temizlenir ? Mermerdeki Lekeler Nasıl Cıkarılır ?

Ev ve işyerindeki mermer zeminlerde ya da lavabo türü eşyaların temizliği için aşağıdaki pratik bilgileri mutlaka bilgi hazinenize dahil etmenizi tavsiye ediyoruz…

Evimizde zemin döşemesi yada tezgah, lavabo olarak mermer kullanıyorsak temizliği konusunda sıkıntı yaşıyor olabiliriz. Mermer üzerindeki lekeleri temizlemek zordur. Mermer lekeleri Nasıl çıkar, mermer Nasıl temizlenir, mermer Nasıl parlatılır diyorsanız işte size birkaç öneri:

Mermer yüzeyindeki lekelerin temizlenmesi:

1) Boyalı lekeler

Meyva, kahve, içki ve nikotin lekeleri içine birkaç damla amonyak katılmış çamaşır suyuyla ovuşturulunca yok olurlar. Sonra duru suyla silmeyi ihmal etmeyin.

2) Mürekkep lekesi

Birkaç damla amonyak ve % 20 oranında oksijenli su karışımıyla lekeleri ovun. Kuruyunca mermerlerinizi yumuşak bir bezle parlatın.

3) Yağ lekeleri

Mermer üzerindeki yağ lekelerini çıkartmak için benzin kullanın. Ancak bu işi ateşten uzakta yapmayı sakın ihmal etmeyin.

4) Sararan mermerler

Sabunlu suyla silin. Sonra tuz katılmış limon suyuyla ovuşturun. Durulatıp kurutun.

5) Pas lekeleri

Oksalit asit pas lekeleri için birebirdir. Bir kaşık oksalit asidi az miktardaki sıcak su içinde eritin. Buna batırdığınız bir bezle lekeli yerleri ovun.

6) Beyaz mermerler

Bol tuz ilave edilmiş limon suyuyla ovun. Bir fanila parçasıyla parlatın.